Pobierowo – dzieje nadmorskiej miejscowości turystycznej

2022-05-24

Cieszące się bardzo dużym powodzeniem wśród turystów nadmorskie Pobierowo oferuje rozwiniętą i profesjonalną bazę wypoczynkową. Jej początki sięgają przełomu wieków XVIII i XIX.

Pobierowo w średniowieczu i czasach nowożytnych

Po raz pierwszy Pobierowo pojawia się w dokumentach w 1368 roku pod niemiecką nazwą Poberow. Od samego początku do 1772 roku miejscowość ta stanowiła posiadłość rycerską rodu von Kleist. W kolejnych latach zmieniała właścicieli znacznie częściej. W okresie tym ponownie na krótko znalazła się w rękach swoich pierwotnych zarządców. W 1801 roku Pobierowo wraz z przynależnymi do niego gruntami oraz prawem dziedziczenia uzyskał mieszczanin Daniel Rickman. Co ciekawe, ze względu na swoje pochodzenie, aby zrealizować swoje plany, musiał dostać na to pozwolenie pruskiego władcy.

Wiek XIX

Rickmanowie dostrzegli potencjał turystyczny objętych w posiadanie terenów i wartość ich warunków klimatycznych oraz środowiskowych. Już wcześniej z powodu nie najżyźniejszej ziemi i problemów z zasypywaniem ziemi uprawnej przez morski piasek miejscowi chłopi przenosili się w miejsca bardziej sprzyjające rolnictwu. Nowi włodarze ostatnich z nich przenieśli na tereny, które bardziej nadawały się pod uprawę ziemi, położone w pobliżu wsi Białobusz. W ten sposób powstało Małe Pobierowo. Dla wyraźnego odróżnienia pierwotne Pobierowo określano mianem Duże lub Stare.

Wiek XX

Większe nakłady na infrastrukturę turystyczną zaczęto łożyć od początku XX wieku. Pierwszy hotel wzniesiono w 1907 roku. Nadano mu nazwę Seeblick, czyli Morski Widok. Wraz z rozbudowującym się zapleczem przeznaczonym do wypoczynku zwiększała się liczba turystów. Jako ciekawostkę można podać, że Pobierowo cieszyło się takim powodzeniem, iż w weekendy kursował do niego specjalny autobus z Berlina przeznaczony dla osób spragnionych odetchnąć świeżym powietrzem.

Po drugiej wojnie światowej

Gdy po drugiej wojnie światowej Pobierowo znalazło się w granicach Polski, obiekty turystyczne włączono do Funduszu Wczasów Pracowniczych. W okresie PRL-u była to centralna instytucja zajmująca się wypoczynkiem pracowników przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz uspołecznionych (innych praktycznie nie było). Zarządzała siecią ośrodków wypoczynkowych rozlokowanych w całej Polsce.

Początkowo Pobierowo znajdowało się w granicach powiatu kamieńskiego. Po reformie administracyjnej przeprowadzonej w 1973 roku znalazło się w obrębie gminy Rewal należącej do powiatu gryfickiego w ówczesnym województwie szczecińskim. Obecnie leży na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Pobierowo w czasach współczesnych

Po zmianie ustrojowej przeprowadzonej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku Pobierowo wciąż jest bardzo atrakcyjną miejscowością turystyczną wciąż się rozwijającą w tym kierunku. Niewątpliwie sprzyja temu położenie – nad samym Morzem Bałtyckim w otoczeniu sosnowych lasów. Oferowana baza poza pozwala na wypoczynek nie tylko bierny, ale także czynny. Wśród atrakcji wyróżnić można Akademię Słońca, czyli pierwszy plażowy uniwersytet aktywnego wypoczynku. W ramach jego działalności prowadzone są zajęcia dla całych rodzin – różnego rodzaju dyscypliny sportowe, gry i zabawy.

W Pobierowie nie znajdziemy wyrazistego centrum miejscowości. Główną arterią jest ulica Grunwaldzka. Pobierowo dysponuje znakomitą bazą apartamentów do wynajęcia. Są one usytuowane w najatrakcyjniejszych częściach miejscowości. Mają komfortowe wyposażenie, dysponują miejscami parkingowymi. Cieszą piękne widoki na las i morze.

Apartamenty Pobierowo

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą apartamentów na wynajem: Apartamenty do wynajęcia w Pobierowie.

Wnętrze apartamentu sypialnia aneks kuchenny