Utrzymanie wynajmowanego apartamentu w czasie obowiązującej umowy najmu

2024-09-10

W trakcie trwania umowy najmu wynajmujący ma obowiązek utrzymania lokalu w stanie nadającym się do uzgodnionego użytku.

Obowiązki wynajmującego apartament

Oznacza to, że odpowiedzialność za utrzymanie budynku i jego instalacji spoczywa na wynajmującym. Obejmuje to między innymi zapewnienie, że instalacje takie jak wodociąg, gaz, ogrzewanie, elektryczność oraz windy działają bez zakłóceń, co umożliwia najemcy normalne korzystanie z lokalu. W przypadku gdy lokal wynajęto po poprzednim najemcy, wówczas wynajmujący musi także wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu. Wśród obowiązków wynajmującego znajdują się także dbałość o porządek i czystość w budynku oraz jego otoczeniu. Jest on odpowiedzialny za wszelkie naprawy obiektu i jego urządzeń, a także za przywrócenie do pierwotnego stanu budynku, który uległ uszkodzeniu, bez względu na okoliczności. Jednakże w przypadku, gdy szkody powstały z winy najemcy, wówczas to on ponosi koszty ich naprawy. Ponadto, wynajmujący zobowiązany jest do przeprowadzania modernizacji w lokalu, w tym do naprawy, ewentualnie zmiany, instalacji wodociągowej, gazowej, ciepłej wody oraz kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektryczności, czy elementów konstrukcyjnych takich jak stolarka okienna i drzwiowa, podłogi i tynki. Te prace nie powinny obciążać najemcy, z wyjątkiem sytuacji, gdy są one wynikiem normalnego zużycia podczas użytkowania lokalu.

Obowiązki najmującego apartament

Również najemca ma swoje obowiązki, które obejmują m.in. pokrywanie kosztów drobnych napraw związanych z codziennym użytkowaniem lokalu, takich jak malowanie ścian, konserwacja podłóg, drzwi i okien, a także dbanie o instalacje techniczne zapewniające działanie oświetlenia, ogrzewania oraz tych koniecznych do dostarczania i odprowadzania wody z lokalu. Najemca zobowiązany jest również do terminowego uiszczania czynszu, utrzymywania wynajmowanego apartamentu w dobrym stanie technicznym i sanitarnym oraz do przestrzegania zasad porządku domowego. Ponadto, jest zobowiązany do dbania o części wspólne budynku, takie jak klatki schodowe, windy, korytarze czy pomieszczenia gospodarcze. W przypadku konieczności przeprowadzenia większych napraw, które obciążają wynajmującego, najemca powinien niezwłocznie poinformować go o potrzebie ich wykonania. W sytuacji, gdy wynajmujący nie zrealizuje napraw w wyznaczonym terminie, najemca ma prawo zlecić ich wykonanie na koszt wynajmującego. W skrajnych przypadkach, gdy wynajmujący odmówi przeprowadzenia koniecznych napraw, najemca może wystąpić do sądu o zobowiązanie wynajmującego do ich wykonania. Warto, aby wszystkie ustalenia dotyczące obowiązków obu stron zostały precyzyjnie zapisane w umowie, co pomoże uniknąć nieporozumień i zabezpieczy interesy zarówno wynajmującego, jak i najemcy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą apartamentów przeznaczonych na wynajem. Gwarantujemy najwyższy standard.
Więcej informacji na podstronie Wynajem apartamentów


Tel. 509 930 197
E-mail biuro@sannel.eu

Na podstawie:
Elżbieta Liberda, Być rentierem, 2020.
Poradnik kompletny. Wynajem mieszkania, Warszawa 2009.

apartamentowce nad morzem piaszczysta plaża