Czynsz – wynagrodzenie za wynajem apartamentu

2024-07-04

Umowa najmu apartamentu jest odpłatna, co oznacza, że najemca musi zapłacić wynajmującemu ustalony czynsz. Wysokość czynszu jest określona w umowie i może być podana w pieniądzach lub innych świadczeniach, chociaż w większości przypadków czynsz jest wyrażony w formie pieniężnej.

Opłata za wynajem apartamentu

Umowa może być zawarta w dowolnej walucie, na przykład PLN, USD, EUR, CHF,GBP, JPY, co oznacza, że wartość czynszu będzie się zmieniać w zależności od kursu waluty, który powinien być określony w umowie (najczęściej według kursów NBP). Kwota czynszu podana w umowie może być płacona z góry lub z dołu, choć najczęściej płatności są dokonywane z dołu, co oznacza, że za lokal zajmowany w marcu płaci się w kwietniu. Czynsz jest zawsze płatny za określony okres ustalony przez strony, może to być tydzień, miesiąc, kwartał, rok lub więcej lat. Płatności muszą być zgodne z umową. Czynsz może być opłacany przelewem na konto wynajmującego ewentualnie gotówką. Gdy transakcja ma formę transferu, wówczas najmujący zobowiązany jest do pokrycia kosztów z nim związanych, zaś dowód wpłaty stanowią dokumenty bankowe. W przypadku płatności gotówką najemca nie ponosi kosztów prowizji bankowej, ale musi uzyskać potwierdzenie zapłaty od wynajmującego. W sytuacji, gdy wynajmujący odmawia wystawienia pokwitowania, najemca ma prawo odmówić zapłaty czynszu lub wpłacić go do depozytu sądowego.

Komorne

Wynajmujący ma prawo do zastawu na przedmiotach wniesionych przez najemcę do mieszkania. Zastaw ten zabezpiecza zaległy czynsz i inne opłaty, których najemca nie uregulował przez okres nie dłuższy aniżeli rok. Czynsz to opłata za korzystanie z lokalu, której wysokość ustalają strony umowy. Prawo nie reguluje tej kwoty. Najemca i wynajmujący ustalają wysokość czynszu przed podpisaniem umowy i zawierają ją w dokumencie. Opłaty licznikowe, takie jak gaz, prąd, woda, wywóz śmieci, internet czy telewizja kablowa, a także opłata za korzystanie z części wspólnych budynku (komorne), są ustalane osobno w umowie. Często są one stałe i zależą od metrażu mieszkania. Strony mogą zdecydować, czy komorne i opłaty licznikowe będą wliczone w czynsz, czy też rozliczane osobno. Dla najemcy korzystniej jest, gdy wszystkie opłaty są wliczone w czynsz, ponieważ wtedy płaci jedną stałą kwotę miesięcznie. Jednakże wynajmujący rzadko zgadzają się na takie rozwiązanie, dlatego najczęściej wliczają komorne do czynszu, a inne opłaty obciążają najemcę. Faktury za media przychodzą wtedy bezpośrednio do wynajmowanego mieszkania, a najemca jest zobowiązany je opłacić.

Wypowiedzenie umowy wynajmu apartamentu

W przypadku, gdy najemca nie uiszcza czynszu lub innych opłat przez okres trzech miesięcy, wówczas wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Jednakże najpierw wynajmujący zobowiązany jest wyznaczyć najemcy dodatkowy miesięczny termin na uregulowanie zaległości. Wypowiedzenie umowy musi być dokonane na piśmie i zawierać uzasadnienie. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę najpóźniej na miesiąc przed końcem okresu rozliczeniowego, co oznacza, że najemca ma miesiąc na wyprowadzenie się z mieszkania.

Na podstawie:
Poradnik kompletny. Wynajem mieszkania, Warszawa 2009.

ręce klucz do apartamentu