Atrakcyjne Międzyzdroje

2024-02-02

Międzyzdrojów, jako świetnego miejsca wypoczynku, czy spędzenia czasu wolnego, weekendu, urlopu, wczasów nie trzeba reklamować. Osoby pragnące zapewnić sobie na ten czas kompleksowy dostęp do wszelkiego rodzaju atrakcji, przyrodniczych, historycznych, kulturalnych, rozrywkowych, na pewno docenią ofertę letniej stolicy Polski, gdyż jest ona wyjątkowa i unikatowa.

Historia Międzyzdrojów

Międzyzdroje, których korzenie sięgają XIII wieku, kryją w sobie bogactwo historii, tradycji i fascynujących wydarzeń. W sercu tego miasta, już w XIII wieku, powstała karczma obsługująca główny szlak handlowy prowadzący przez Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. Pierwotna nazwa, Misdroige lub Misdroie, zapisana została w XV-wiecznym dokumencie darowizny księcia Bogusława I. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, obszar Międzyzdrojów oraz całą wyspę Wolin zajęli Szwedzi. W 1715 roku kontrolę nad wyspą przejęli Prusacy. Po odkryciu i rozpowszechnieniu w XVIII wieku przez Anglików korzystnego wpływu kąpieli w morzu na zdrowie, wypoczynek na terenach nadmorskich stał się popularny i powszechny w całej Europie. W XIX wieku Międzyzdroje przemieniły się w popularne uzdrowisko, słynące z leczniczych właściwości miejscowych źródeł i pięknych plaż. W okresie międzywojennym stały się prestiżowym kurortem nadbałtyckim, przyciągającym arystokrację i celebrytów.

Zabytki

Jako jedno z nielicznych miast leżących na terenie dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego zostało oszczędzone przez drugą wojnę światową. Dzięki temu turyści mogą cieszyć się nie tylko wspaniałymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, ale także historycznymi. Wśród zbytków warto wymienić kościół św. Piotra Apostoła z 1862 roku, kaplicę zakonną ss. boromeuszek Stellę Matutinę z 1902, Park Zdrojowy z przełomu XIX i XX wieku, dawny Dom Zdrojowy obecnie Międzynarodowy Dom Kultury z 1860, remizę ratownictwa brzegowego z przełomu XIX i XX wieku, wieżę ciśnień. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć też o wielu zachowanych zabytkowych willach i pensjonatach z przełomu XIX i XX wieku.

Woliński Park Narodowy

Niewątpliwym atutem Międzyzdrojów jest ich umiejscowienie. Turyści, oprócz oczywiście korzystania z dobrodziejstw wynikających położenia przy samym Bałtyku, mogą swoją aktywność realizować w bezpośrednio przylegającym do granic miasta Wolińskim Parku Narodowym. Do jego największych atrakcji należą: Zagroda Pokazowa Żubrów, Muzeum Przyrodnicze, punkty widokowe, „osobliwości – twory przyrody” (głazy, głazowiska, drzewa), jezioro Turkusowe, latarnia morska Kikut. Przy samej granicy WPN leży też warte zobaczenia grodzisko Lubin.

Kultura

Same Międzyzdroje to nie tylko urokliwe plaże i promenady, ale także bogate dziedzictwo kulturalne. Od 1996 roku, kiedy zorganizowano pierwszy Festiwal Gwiazd, Międzyzdroje są letnią stolicą kultury. Jego punktem kulminacyjnym jest odciskanie swoich dłoni w Alei Gwiazd przez znanych artystów. Wśród artystów, którzy jako pierwsi odsłonili odciski swoich dłoni znaleźli się Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski. Dzisiaj w Alei Gwiazd znajduje się już 200 odcisków dłoni. Oprócz nich, w miejscu tym, można podziwiać rzeźby upamiętniające wybitne postaci świata kultury i ich dzieła.

Rozrywka

Międzyzdroje cechuje także niezwykle bogata oferta gastronomiczna i rozrywkowa. Wybór lokali, w których można się posilić, w tym oczywiście „świeżą rybą”, czy wieczorem potańczyć, jest bardzo duży. Całe rodziny mogą też czerpać radość z odwiedzenia takich miejsc, jak gabinet figur woskowych czy oceanarium. Do najważniejszych atrakcji należy też niewątpliwie molo o długości 395 m, stanowiące również przystań morską. Można z niej udać się w rejs do Świnoujścia lub któregoś z niemieckich portów wyspy Uznam.

Apartamenty do wynajęcia w Międzyzdrojach

Jeżeli Międzyzdroje okazały się interesujące, to zachęcamy do spędzenia w nich wolnego czasu. Zapraszamy do naszych apartamentów, które wyróżniają się wysokim komfortem, oraz miłą i życzliwą obsługą: Apartamenty na wynajem w Międzyzdrojach