Morskie Centrum Nauki Nautica Park w Dziwnowie

2022-02-12

Jedną z najciekawszych atrakcji Dziwnowa, do zwiedzenia której zachęcamy podczas wynajmu mieszkania od nas, jest Morskie Centrum Nauki Nautica Park w Dziwnowie. Zlokalizowane jest przy wejściu na plażę przy ulicy Parkowej. Po wielu latach starań udało się je stworzyć w 2017 roku.

Oferta

Morskie Centrum Nauki jest podzielone na kilka części przeznaczonych do zwiedzania: Szopę Rybacką, Ogród Doświadczeń, Strefę Eksperymentów, Naukowo o Bałtyku.

Pierwszą z nich stanowi stała ekspozycja prezentowana w zrekonstruowanej wiacie rybackiej. Składają się na nią interesujące eksponaty oraz modele edukacyjne. Jej celem jest przedstawienie dziejów Dziwnowa oraz życia codziennego ludzi morza. Jej kontynuację zaaranżowano na świeżym powietrzu. Oprócz atrakcji, które można obejrzeć, takich jak tratwa ratunkowa czy ewakuacja statku, znajdują się tam modele edukacyjne umożliwiające samodzielne przeprowadzanie eksperymentów. Ostatnia część Nautica Park przybliża sylwetki i pracę naukowców zajmujących się eksploracją mórz i oceanów.

Wystawa prezentuje takie tematy jak „Bursztyn – bałtyckie złoto”, marynistyka, „Rybacka potęga Bałtyku” czy „Tajemnice zimnej wojny”, „Na ratunek!”, historia Dziwnowa i okolic, tajne operacje wywiadów, historia i praca rybaków, marynarskie tradycje i zwyczaje, węzły żeglarskie i prace bosmańskie, największe katastrofy morskie, środki ratunkowe, tajemnica upadku najwspanialszego bałtyckiego kurortu, zagadka trójkąta bermudzkiego.

W strefie przeznaczonej do samodzielnych doświadczeń można empirycznie sprawdzić jak działa podwodny światłowód, jak efektywnie uchronić brzeg morza przed falami, a także poznać w jaki sposób fale morskie wytwarzają energię elektryczną a nawet spróbować rozwiązać tajemnicę Trójkąta Bermudzkiego.

Wydarzenia

Do najciekawszych wydarzeń organizowanych w placówce należy coroczna Noc Muzeów, podczas której odbywają się gry i konkursy (na przykład tajna gra wywiadów zmagających się podczas zimnej wojny), doświadczenia i pokazy (katastrofa morska), nocne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, kurs na bosmana, poszukiwanie skarbów.

Dostępność

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem w cenie biletu, w dni powszednie w godzinach 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, a w soboty i niedziele dodatkowo o 18.00. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację.

Chcąc zwiedzić centrum, najlepiej jest przeznaczyć na to nie mniej niż 90 minut, z przewodnikiem – od 50 do 80 minut.

Uwaga: placówka nie jest czynna w miesiącach zimowych – od listopada do kwietnia jest zamknięta dla turystów.

Plaża morska niedaleko Dziwnowa